BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Sposób działania Prezesa UKE wobec radioamatorów, czyli art. 61a KPA metodą na odmowę

uke logo Wśród środowiska krótkofalarskiego w Polsce są takie osoby, które posiadają więcej niż jedno pozwolenie radiowe kategorii 1, w tym takie które mają takie pozwolenia z jedną i tą samą lokalizacją. Wśród rekordzistów tego procederu jest Tomasz Niewodniczański były pracownik UKE, radny powiatowy i prezes SPDXC (posiada 3 pozwolenia kat. 1 wydane na 10 lat na jedną i tą samą lokalizację - SP6T ważne od 19.06.2012 do 17.12.2022, SP6AYP ważne od 22.02.2011 do 22.02.2021 i SN6T ważne od 5.10.2011 do 10.10.2021).

pozwolenia niewodniczanski

Wydanie dla jednej osoby byłego pracownika UKE tylu pozwoleń z jedną i ta samą lokalizacją dla Prezesa UKE nie stanowiło, żadnego problemu.
W ostatnim czasie osoby, które występują do Prezesa UKE z wnioskiem o wydanie pozwolenia radiowego 1 kategorii a mają już jedno pozwolenie otrzymują albo informacje ustną, że nie jest możliwe wydanie kolejnego pozwolenia albo jeśli złożyli wniosek i nie wycofują go otrzymują postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania pozwolenia w oparciu o art. 61a Ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego.

decyzja str1decyzja str2

To kolejny z kierunków działania Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w celu ograniczenia uprawnień posiadaczy świadectw operatorskich w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej i działanie na szkodę środowiska radioamatorskiego.
Sam artykuł 61a to nowość po nowelizacji Ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego. Brak jest jednak orzecznictwa pozwalającego na doprecyzowanie zapisów tego artykułu. Ta sytuacja powoduje, że zaczyna się nadużywanie zapisów tego przepisów przez organ państwowy jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE nie mając merytorycznych argumentów w odmowie, pozbawiony zapisów wewnętrznego zarządzenia postanowił znaleźć kolejny sposób na działanie zgodne z życzeniem jednej uznawanej przez niego organizacji tj. PZK które od dłuższego czasu lansuje tezę, że nie powinno się posiadać więcej niż jedno pozwolenie ważne 10 lat. Co więcej dociekliwi mogą zauważyć, że pozwolenie SN6T wydane jako pozwolenie w rejestrze pozwoleń tymczasowych posiada ważność 10 lat a na to prawo nie zezwala chyba, że według Prezesa UKE są równi i równiejsi.

Sekretariat OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

kbj logo

fixprint logo

logo krotka fala1

krotka fala technologia kosmos

krotka fala technologia organizacje

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

lacznosc zhp

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg