BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Dlaczego warto dokonać zmian przepisów - czyli projekt ustawa PKE

opor logo male

28 sierpnia  2020 roku zakończyły się konsultacje społeczne proponowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji Ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, która ma zastąpić dotychczas obowiązującą Ustawę Prawo Telekomunikacyjne. Propozycja całkiem nowej ustawy regulującej ten dział wynika z konieczności implementowania do końca roku 2020 do polskiego systemu prawnego regulacji Unii Europejskiej. Wobec faktu bardzo głębokich zmian które mają nastąpić w zakresie prawa telekomunikacyjnego ministerstwo zdecydowało się na projekt całkiem nowej ustawy a nie nowelizacje dotychczasowej. W konsultacjach społecznych projektu ustawy mógł brać udział każdy, każdy mógł zgłosić swoje uwagi do proponowanego projektu, zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje, firmy itp.

12 maja 2020 roku na forum sp7pki.iq24.pl rozpoczęła się dyskusja na temat projektu Ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej i nagle 13 maja 2020 roku zamilkła. Minął czas konsultacji społecznych i w miesiąc po ich zakończeniu dyskusja na temat projektu ustawy znowu rozgorzała. Dziwnym trafem żaden z obecnych dyskutantów nie złożył swoich uwag w trakcie prowadzonych konsultacji społecznych projektu ustawy, a przecież mógł.  Przecież forum internetowe nie jest miejscem konsultacji projektów aktów prawnych, czyżby napisanie uwag i wysłanie do Ministerstwa Cyfryzacji w określonym terminie sprawiało trudności? Ci którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w konsultacjach i prekonsultacjach wiedzieli dlaczego to robią.

Wiedzieli i wiedzą, że właśnie nadarzyła się okazja aby przepisy tak zmodyfikować aby przystawały do XXI wieku i brały pod uwagę to, że służba radiokomunikacyjna amatorska jest jedyną służbą w zakresie radiokomunikacji uznaną za samoregulującą się. Przyglądając się dyskusji na forum sp7pki.iq24.pl można odnieść wrażenie, że większości dyskutantom zależy na powrocie do systemu jaki panował w minionych czasach gdzie to państwo decydowało o tym kto może a kto nie może zostać krótkofalowcem. Większość cywilizowanego świata ogranicza regulacje państwa wobec krótkofalowców a w Polsce część krótkofalowców chce powrotu do nadmiernej ingerencji państwa w działania krótkofalowców. Z drugiej strony te same osoby w wielu wypadkach nie zamierzają respektować już obowiązującego prawa, ale jeszcze bardziej chcieli by je zabetonować.
Dlaczego warto dokonać zmian przepisów? Przede wszystkim dla tego że nadarza się okazja aby to zrobić. Aby iść w kierunku rozwiązań które już na świecie są i się sprawdzają. Czas pandemii pokazał dodatkowo, że obowiązujące przepisy jednak tworzą ograniczenia. I jeszcze jeden argument który dotyczy egzaminów od dawna egzaminy na uprawnienia w służbie lotniczej i morskiej nie przeprowadza regulator jakim jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej a podmioty odpowiedzialne za te dziedziny.

Zatem dlaczego egzaminów nie mieli by prowadzić krótkofalowcy co jest praktykowane w wielu krajach na świecie? Co w Polsce stoi na przeszkodzie? Przecież niczym nie różnimy się od naszych koleżanek i kolegów ze świata. Skoro oni mogą przeprowadzać egzaminy to możemy i my. Państwo chce nam to oddać oczywiście pod określonymi warunkami – to skoro chce to zrobić, to powinniśmy wszystko zrobić aby to wziąć. Dyskusja na forum sp7pki.iq24.pl jest prowadzona przez osoby które w ogóle nie zapoznały się z kompleksową propozycją rozwiązań, co więcej robią to osoby które akurat egzaminów już nie będą zdawać - to ich nie dotyczy. Dziwi zatem obrona skostniałego systemu strzeżonego przez cześć działaczy jednej z organizacji. Może czas pomyśleć, że przepisy tworzy się na lata a nie na daną chwilę i powinny być one na tyle uniwersalne aby ci którzy przyjadą po nas i będą chcieli z nich skorzystać nie musieli się zastanawiać jak to zrobić.
Warto przepisy zmienić skoro mogą nas przenieść w XXI wiek a właśnie w tej chwili nadarza się ku temu okazja.

(Tekst ten powstał w związku z dyskusja jaka toczy się na Forum SP7PKI)

sekretariat OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

kbj logo

fixprint logo

logo krotka fala1

krotka fala technologia kosmos

krotka fala technologia organizacje

logo KF Warszawa ikona

logo KF Dabrowa ikona

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

plakietka-inspektoratu-3

sekcja radio ZHR

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

sekcja radio ZHR Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg plakietka-inspektoratu-3