BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

poczta wolontariat

Wydawnictwo OPOR

wydawnictwo OPOR.png

poczta kp

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

Marsz HOŁDU i PAMIĘCI w rocznicę Powstania Warszawskiego 1944

marsz ikona1b

MARSZ HOŁDU i PAMIĘCI #marszhołduipamięci to nasz nowy projekt edukacyjny realizowany wspólnie z innymi organizacjami w tym ze Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Jednym z elementów projektu jest powtórzenie w dniu 1  sierpnia 2020 roku marszu który odbył się w dniu 1 sierpnia 1945 tą samą drogą (ulicami Rakowiecką, Puławską do Parku Dreszera). To ostatni moment aby nielicznie żyjący uczestnicy tamtego marszu z przed 75 laty przeszli po raz drugi tą samą drogą co w roku 1945.

Pomysł zrealizowania tego przedsięwzięcia powstał w 74 rocznice  Powstania Warszawskiego 1944 w czasie otwarcia wystawy Wawelberczycy kiedy jeden z uczestników pan Ryszard Witkowski przypomnił o tym zapomnianym wydarzeniu. To wtedy podjęliśmy wyzwanie aby doprowadzić do powtórzenia tamtego marszu. Początkowo planowaliśmy, że odbędzie się on w 75 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego 1944. Dziś wiemy, że marsz odbędzie się równo 75 lat po marszu który miał miejsce w roku 1945. Powtórzony zostanie on na tej samej trasie z takim samym wieńcem niesionym przez uczestników. Ważnymi uczestnikami marszu będą żyjący jego uczestnicy z przed 75 lat oraz rodziny nieżyjących uczestników.
Marsz który odbył się 75 lat temu był obywatelską inicjatywą uczestników Powstania Warszawskiego 1944 bez zgody ówczesnych władz i nigdy później nie został powtórzony. Obecnie organizowany marsz też ma charakter inicjatywy obywatelskiej i to było najważniejsze aby tak było. Po za marszem jest to większy projekt edukacyjny który ma przynieść zachowanie dla przyszłych pokoleń historię która pokazuje aktywność obywatelską. Projekt w roku 2020 jest możliwy do realizacji dzięki darczyńcom i wsparciu m. in. Ministerstwa Obrony Narodowej.

Warto przy okazji odsłuchać audycje z Radia dla Ciebie >>tu<<.

I fragment wspomnień uczestnika marszu który udostepnił zdjęcia z tamtego marszu:

"Jak sobie przypominam marsz miał miejsce 1 sierpnia 1945 roku w godzinach popołudniowych, udział w nim wzięli, przede wszystkim. studenci 3 uczelni, Wawelberga, SGH i SGGW, najwięcej wawelberczyków, bo tam b. powstańcami było więcej niż 50% studentów. Maszerowali też profesorowie uczelni i wiele osób postronnych. Inicjatywa marszu powstała na Wawelbergu, w tamtejszej "Bratniej Pomocy", której prezesem był b.powstaniec, AK-owiec Franciszek Łotocki a jego zastępcą inny AK-owiec Czesław Graff. Do inicjatywy dołączyły się "Bratniaki" SGGW i SGH, gdzie było dużo AK-owskich dziewcząt. Nie wiem czy była załatwiana jakaś zgoda władz na marsz, ale jedno jest pewne, że odbył się on bez interwencji, a nawet widocznej obecności Milicji Obywatelskiej, jedynymi umundurowanymi był operator Czołówki Filmowej WP z asystentem. Nie było żadnego "oficjela" ani duchownego, impreza była spontaniczną akcją studencką.

Zbiórka do marszu nastąpiła przed gmachem SGGW na ul. Rakowieckiej, przy pętli tramwajowej. Stamtąd pochód ruszył Rakowiecką do Puławskiej, którą doszedł do Parku Dreszera. Tam wielki wieniec z napisem "Virtuti Militari" i z szarfami "kolegom - koledzy" złożono na zbiorowym grobie poległych żołnierzy pułku "Baszta". Nie było żadnych przemówień.

Te moje zdjęcia były pokazane w 4. tomie opracowaniu z 1997 "Mokotów walczy" Eugeniusza Ajewskiego "Kotwy", dokonano w nim częściowej identyfikacji uczestników. Rozpoznano m,in. Franciszka Łotockiego, Czesława Graffa, Jana Wierucha "Mirosława", Jerzego Wesołowskiego "Stena", Mariana Ślusarczyka "Zarębę", prof, Panczakiewicza i Danutę Kaczyńską."

logo fundacja OPOR srednie Orzel MON logo-90x90 logo spimkw

Informacja przygotowana przez Fundacja OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

Orzel MON logo700x700

kbj logo

fixprint logo

logo krotka fala1

krotka fala technologia kosmos

krotka fala technologia organizacje

logo KF Warszawa ikona

logo KF Dabrowa ikona

marsz ikona1b

zaloba adamowicz

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo xkadencja 2015-2018

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

plakietka-inspektoratu-3

sekcja radio ZHR

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

sekcja radio ZHR Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok ssr logo ikona logo srg plakietka-inspektoratu-3