BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Fundacji OPOR

bip logo pomn1 grad

QSL-cards dla harcerzy1a

Historia krotkofalarstwa PL

QR Code generator

Wydawnictwo OPOR

Przydatne strony

pozytekgovpl
NGOpl
Avangarda

SN0STS – IN MEMORIA Stefan Starzyński

logoFundacjiOPORsrednie

SN0STS1 września to rocznica wybuchu II Wojny Światowej, wojny która zmieniła Świat, Europę i Polskę. W której zginęły miliony istnień. Wszystko zaczęło się rankiem 1 września w Polsce od nalotu na Wieluń a następnie strzałów na Westerplatte. Na pasmach amatorskich o tych wydarzeniach przypominają stacje uruchamiane w różnych krajach pod specjalnymi znakami wywoławczymi. Z Warszawy pracować będzie między innymi do dnia 1 września do dnia 27 października 2016 na paśmie będzie można usłyszeć po raz kolejny stację o znaku SN0StS pracującą dla upamiętnienia bohaterskiego Prezydenta m. st. Warszawy Stefana Starzyńskiego.

honor patr pol outl


 

Tym razem praca stacji również objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Warto również pamiętać że w tym czasie w dniu 23 września 2016 roku odbędą się Zawody Krótkofalarskie a ich termin nie jest przypadkowy bo w tym dniu swoje słynne przemówienie radiowe Stefan Starzyński wygłosił przed mikrofonami Polskiego Radia.

Stefan Starzyński (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. ok. 17 października 1943 prawdopodobnie w KL Dachau) – polski polityk, ekonomista, publicysta, w latach 1934-1939 prezydent Warszawy.
Urodził się 19 sierpnia 1893 w Warszawie przy ulicy Dobrej nr 33. Jego matka była nauczycielką języka francuskiego, zaś ojciec pochodził z zubożałej szlachty. Dzieciństwo spędził w Łowiczu. W tamtejszym gimnazjum brał udział w strajku szkolnym, przez co naukę musiał ukończyć w prywatnym gimnazjum im. E. Konopczyńskiego w Warszawie (obecnie IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie). Następnie studiował ekonomię na Wyższych Kursach Handlowych (obecnie SGH). Równocześnie działał w Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej i należał do Związku Strzeleckiego. Od sierpnia 1914 w Legionach Polskich, brał udział w całym szlaku bojowym I Brygady. Po kryzysie przysięgowym był internowany w Beniaminowie. Po uwolnieniu działał w POW. Od listopada 1918 w Wojsku Polskim jako szef sztabu 9 Dywizji Piechoty, a później oficer II (Wywiadowczego) Oddziału Sztabu Generalnego. Po przejściu do rezerwy m.in. członek Komisji Mieszanej Ewakuacyjnej w Moskwie, dyrektor Departamentu Ogólnego, a następnie wiceminister skarbu, poseł na Sejm II RP z ramienia BBWR, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, potem senator II RP.
2 sierpnia 1934 został mianowany komisarycznym prezydentem m.st. Warszawy. Wiosną 1939 roku demokratycznie wybrana Rada Miejska przeprowadziła głosowanie w sprawie wyboru nowego prezydenta miasta. Starzyński nie uzyskawszy wymaganej przez ustawę liczby głosów radnych zatwierdzony został na stanowisko prezydenta miasta przez ministra spraw wewnętrznych.
Był inicjatorem planów rozwoju Warszawy. Podczas Kampanii Wrześniowej po odmówieniu rozkazu ewakuacji ze stolicy, sprawował funkcję komisarza cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Znakomity organizator, podtrzymywał ducha oporu ludności żarliwymi przemówieniami radiowymi. Zachowało się nagranie, w którym wypowiedział pamiętne słowa: "Chciałem, by Warszawa była wielka (...) I dziś widzę ją wielką ...". Po kapitulacji miasta był współtwórcą struktury administracji podziemnej. Aresztowany przez Niemców 27 października 1939, był więziony kolejno na Pawiaku w Warszawie, Moabicie w Berlinie, a następnie w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie przypuszczalnie został zamordowany (jako prawdopodobną datę podaje się 17 października 1943, aczkolwiek pod uwagę brane są także inne daty i miejsca śmierci).
Autor wielu prac ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

Fundacji OPOR
strzalka czerw Powrót

Darowizna na rzecz Fundacji OPOR

 darowizna1a

wspierają nas:

fixprint logo

baner ikona

70 Israel ikon

starzynski award

logo projekt finans

RDPP logo x

Rekomendacja CEPT

C E P T
Rekomendancja T/R 61-01

Zalecenie CEPT w j pol

(wersja język polski)

CEPT ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja T/R 61-02

CEPT 02 pol

(wersja język polski)

CEPT 02 ang

(wersja język angielski)

C E P T

Rekomendacja ECC (14)05

REC1405 pol

(wersja język polski)

REC1405

(wersja język angielski)

współpracujemy z:

so logo small1

pieczec fundacja wawelberga

Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców Kolonii Wawelberga

logo-JM-srednie

haszomer hacair

lacznosc zhp

Konkursy Grantowe

Konkurs granty harcerze oferty koniec

Propagujemy idee programu otwartego

radioreaktywacja baner

Nasze działania

konferencja senat

Logo-2-1 SKPO logo logo sp7yld logo choragwi stol logo fundacja OPOR srednie logo zhp 1 lok logo logo lacznosc lok SSR logo srg